Idą święta. A święta to prezenty. Kupowanie podarków pod choinkę może być jednak stresujące. Jaki kupić prezent na święta dla rodziców ze sklepu taniaksiazka.pl? Jak sprawić im radość?

Czy ktoś jeszcze czyta książki?

Mamy przecież Internet, audiobooki itd. Może się wydawać, że czytanie wyszło z mody. Nic bardziej mylnego. W 2020 r. w Polsce sprzedano ponad sto milionów książek. W przeliczeniu na mieszkańca to dwie i pół książki na rok. A więc jednak czytamy!

Twoi rodzice to zapewne osoby w średnim wieku lub starsze. Jeśli odchowali dzieci, mają więcej czasu. Wychowali się w świecie bez Internetu. Telewizja niejednokrotnie stanowiła luksus. Często więc chętnie spędzają wolny czas przy dobrej lekturze. Dlatego też książka stanowi znakomity prezent dla rodziców na święta. Książka to także dobry sposób, by w okresie świątecznym odciągnąć ich od telewizora.

W dawnych czasach, gdy tylko nieliczni posiadali książki, kiedy już ten czy inny “tom” trafił do domu, wszyscy gromadzili się wokół stołu, a ojciec rodziny siadał i głośno czytał. Warto wrócić do tego zwyczaju i w wartościowy sposób spędzić świąteczny czas. Półmrok, świeczki, wieczór, wciągająca lektura a potem być może dłuuuugie rozmowy.

Jaką książkę kupić na święta?

Dobrze, ale jaka książka dla rodziców na święta sprawi im radość? Jest kilka możliwości.

Książki o wychowaniu

Być może masz młodsze rodzeństwo i chciałbyś zainspirować rodziców dając im o ręki szereg innowacyjnych pomysłów na to, jak mogą wychowywać swoje najmłodsze pociechy. Doskonały prezent na święta dla rodziców stanowi wówczas choćby jedna z książek Adele Faber i Elaine Maxlish:

  • “Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły”,
  • “Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”,
  • “Jak mówić żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”,
  • “Jak być rodzicem jakim zawsze chciałeś być”,
  • “Rodzeństwo bez rywalizacji”.

Książki z dawnych lat

Być może Twoi rodzice mają ten etap już za sobą. Z pewnością wrócą natomiast do rzeczywistości z drugiej połowy XX w. kiedy sami byli młodzi. Tę podróż w czasie mogą im ułatwić książki znanych i nagradzanych autorów:

  • “Traktat o łuskaniu fasoli” Wiesława Myśliwskiego – laureata nagrody Nike,
  • “Coś się stało” Josepha Hellera – książka w zabawny sposób opisuje perypetie współczesnej rodziny,
  • “W Paryżu dzieci nie grymaszą”  Pameli Druckerman – numer jeden w rankingu “książka dla rodziców” blogerki Edyty Zając.

Słowo klucz: zainteresowania

To tylko przykłady. Warto nie kupować pierwszej lepszej książki. Pomyśl czym interesują się Twoi rodzice. Jeśli np są pszczelarzami, wpisz w Google “najlepsze książki pszczelarstwo”, a z pewnością znajdziesz wartościowe podpowiedzi.